Były „Drëchë”, będą "Krëbane"

Były „Drëchë”, będą

Stowarzyszenie SWORY i Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach rozpoczęły realizację projektu pn.: Czwartkowe wieczory kaszubskie. Projekt ten ma na celu ożywienie tradycji i kultury ludowej Kaszub w sołectwie Swornegacie. Zadanie polega na organizacji wieczornych spotkań z twórcami i muzykami, którzy prezentują ludowe melodie przeplatane żartami i ciekawostkami z historii Kaszub. W tym roku cykl wakacyjnych spotkań rozpoczął występ kapeli Drëchë z Kościerzyny. Muzycy  oczarowali publiczność grą na skrzypcach, kontrabasie, akordeonie, klarnecie i nietypowo (jak na kaszubską kapelę) banjo – a wszystko w niepowtarzalnych aranżacjach. Był też i śpiew – publiczność wysłuchała m.in. Jem jô rëbôk, Mój tata kupił kòza i Kaszëbsczé nótë. Tę ostatnią piosenkę, z towarzyszeniem muzyków, wykonała turystka - świetnie radząc sobie zarówno z melodią, jak i tekstem w języku kaszubskim. Prócz największych kaszubskich szlagierów w repertuarze kapeli znalazły się też „evergreeny” muzyki klasycznej i rozrywkowej. Zabawa była doskonała – nie zdziwił zatem bis i przeciągające się pożegnanie muzyków.

W przyszły czwartek (4 lipca) kolejna odsłona projektu. Organizatorzy zapraszają na dziedziniec przed Kaszubskim Domem Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach. Tym razem wystąpi kapela zespołu "Krëbane" z Brus. Początek koncertu o godzinie 18.00. Wstęp wolny.