Dwa jubileusze

Dwa jubileusze

W 2024 r. Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach obchodzi 20-lecie działalności. I choć w nazwie instytucji nie występuje słowo „sport”, to ten obszar od początku odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu jednostki. W tym roku w Swornegaciach odbyły się XXV Kaszubskie Regaty Wioślarskie imienia Bolesława Drewka. Mimo, że wioślarz żył i odnosił sukcesy w pierwszej połowie XX wieku, pozostaje pamiętną postacią, dla całej społeczności sworzyńskiej, a także odgrywa ważną rolę w kultywowaniu działalności sportowej przez Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach.

Bolesław Drewek urodził się 26 listopada 1903 roku w Swornegaciach, jako siódme dziecko Michała i Wiktorii Drewków. Jego rodzina zajmowała się uprawą roli i połowem ryb na trzech dzierżawionych jeziorach. Bolesław już od dziecka pomagał w tych zajęciach swojemu ojcu. Między innymi szlifował w ten sposób umiejętności wiosłowania i sterowania łodzią. W 1920 roku rodzina została zmuszona do sprzedaży swojego gospodarstwa, ponieważ pruski właściciel jezior wypowiedział im umowę dzierżawy. Podobno był to odwet za demonstracyjne śpiewanie polskich pieśni przez dzieci Drewków na terenie szkoły. Sytuacja zmusiła ich do przeprowadzki w okolice Bytowa. Dalszą edukację Bolesław kontynuował w Jeleńczu, Pelplinie i Bydgoszczy. W ostatnim z tych miast młody Bolesław związał się z Bydgoskim Towarzystwem Wioślarskim, w barwach którego zdobył pięć tytułów mistrza Polski. Swoją karierę wioślarz zakończył w 1937 roku. Uwieńczył ją zdobyciem złotego medalu w zawodach ósemek na Międzyklubowych Regatach w Kruszwicy. Jego największe osiągnięcie miało jednak związek z tym, że w 1928 roku cała osada Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego dostąpiła zaszczytu reprezentowania kraju na Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie. Bolesław Drewek jako sternik wraz z Bernardem Ormanowskim, Edmundem Jankowskim, Leonem Birkholcem i Franciszkiem Bronikowskim zdobył na nich brązowy medal. Po zakończeniu kariery wioślarza zaangażował się w pracę klubów sportowych z Bydgoszczy i Gdańska. Działalność tę przerwała II wojna światowa. Brał w tym czasie udział w kampanii wrześniowej. Po zakończeniu wojny Bolesław Drewek ponownie związał się z wioślarstwem. Był współzałożycielem Gdańskiego Okręgowego Związku Towarzystw Wioślarskich oraz sędzią krajowym i międzynarodowym. Pracę społeczną na rzecz wioślarstwa przeplatał z zawodową w gdańskim banku. Zmarł 10 listopada 1972 roku w Kłodawie Zdrój.

Polscy wioślarze wraz z reprezentantami Japonii. Amsterdam, 2 VIII 1928 r.

Bolesław Drewek i jego zespół zdobyli pierwszy w historii polskiego wioślarstwa medal olimpijski. To wielkie osiągnięcie na zawsze zapisze się w annałach tego sportu. Nic więc dziwnego, że nazwisko tego wybitnego sportowca w okolicach jego rodzinnych stron kojarzy się jako symbol sportowych tradycji wioślarskich. To przecież jeszcze w Swornegaciach będący dzieckiem Bolesław zaczynał rozwijać swój kunszt wioślarski, który później pomógł naszej reprezentacji osiągnąć sukces olimpijski. Tak, jak pierwszy na igrzyskach olimpijskich medal był sukcesem Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego, który bardzo wpłynął na rozwój dyscypliny w tym mieście, tak również i w rodzinnej miejscowości Bolesława Drewka jego historia dała inspirację do kultywowania ducha wioślarstwa. Właśnie w Swornegaciach miały niedawno miejsce XXV Kaszubskie Regaty Wioślarskie imienia Bolesława Drewka. Odbywają się one corocznie na Jeziorze Karsińskim. Pomysł zorganizowania regat podsunęli sami synowie olimpijczyka. Pierwsze nawiązujące do postaci olimpijczyka Bolesława Drewka regaty wioślarskie odbyły się w 1999 roku i do dzisiaj stanowią szansę rozwoju dla młodych entuzjastów tej dyscypliny w naszym regionie. Organizacja cyklicznego wydarzenia wiązała się również z pozyskiwaniem sprzętu sportowego potrzebnego do uprawiania wioślarstwa, co umożliwiało rozwój miejscowym klubom i przede wszystkim ich młodym sportowcom. Niezwykle ważna inicjatywa przechodząca powoli w tradycję, która przez inspirację postacią Bolesława Drewka łączy w sobie uhonorowanie jego historycznych sukcesów olimpijskich z położeniem podwalin pod sukcesy i rozwój następnych pokoleń wioślarzy.

Czwórka ze sternikiem z UKS „Tur” Swornegacie podczas XXIII Kaszubskich Regat Wioślarskich im. Bolesława Drewka.

Jednym z punktów ceremonii otwarcia regat są występy dzieci przebranych w stroje kaszubskie. Przemawia jeden z organizatorów zawodów Zbigniew Chrapkowski. Swornegacie 2014 r.

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies!Korzystamy z ciasteczek wyłącznie, aby zapewnić właściwe funkcjonowanie strony oraz w celach statystycznych. Możesz w każdej chwili zmienić preferencje ciasteczek dla witryny w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Rozumiem