Z wizytą u garncarza

Z wizytą u garncarza

Najaktywniejsi uczestnicy działań, realizowanych w ramach projektu Biblioteka blisko nas, wzięli udział w nietypowym spotkaniu podsumowującym. Nietypowym, bo zorganizowanym nie w bibliotece, ale miejscu, które nawiązywało do tematów przewodnich wszelkich działań podejmowanych w ramach zadania – przyrody i kultury Kaszub. Miejscem tym było żywe muzeum garncarstwa tradycyjnego państwa Arkuszyńskich, położone w malowniczej miejscowości - Sokole.

Przedstawiciele różnych pokoleń czytelników – dzieci, młodzież, a także osoby dorosłe, zapoznali się z historią garncarstwa i historią rodu Arkuszyńskich - związanego z tym zawodem (wg podań rodzinnych) od XIII wieku. Zwiedzili pracownię, gdzie prócz kół z napędem elektrycznym nadal do tworzenia garnków i kubków używa się tych tradycyjnych -  poruszanych siłą nóg. Zobaczyli piec wielkości małego pokoju, który mieści w sobie kilka setek gotowych wyrobów. Przede wszystkim jednak spróbowali swoich sił w lepieniu z gliny i toczniu na kole garncarskim. Niektórzy doskonale odnaleźli się w tym trudnym rękodziele, inni jeszcze bardziej docenili trud garncarzy, stwierdzając, że podczas oglądania profesjonalisty przy kole wszystko wydaje się łatwe, jednak samodzielna praca, to zupełnie co innego… Po kilku godzinach w pracowni był też czas na wyjście na dwór, ognisko z kiełbaskami i wspólne rozmowy w tak pięknych „okolicznościach przyrody”.

Podczas powrotu planowaliśmy dalsze działania – z wykorzystaniem gliny oraz nowych doświadczeń i umiejętności nabytych podczas wycieczki. Starszych czytelników zaciekawiła też książka Krystyny Wieczorek Młyn nad stawem, gdzie przedstawiono historię rodu Arkuszyńskich, a której lektura może być dobrym pomysłem dla tych, którzy od praktyki garncarskiej wolą teorię…

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies!Korzystamy z ciasteczek wyłącznie, aby zapewnić właściwe funkcjonowanie strony oraz w celach statystycznych. Możesz w każdej chwili zmienić preferencje ciasteczek dla witryny w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Rozumiem