W roku 2019 obchodzimy dwusetną rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki – jednego z najwybitniejszych kompozytorów okresu romantyzmu, nazywanego „ojcem” polskiej opery narodowej. Ta ważna rocznica znalazła odzwierciedlenie w działaniach Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach. Instytucja zorganizowała wyjazdy dla mieszkańców gminy do Opery Nova w Bydgoszczy na „Straszny Dwór”. Dzieło St. Moniuszki doskonale wpisało się w realizowany przez GOK projekt pn.: „Różne oblicza romantyzmu – od teatru do patriotyzmu”, którego celem jest umożliwienie mieszkańcom gminy Chojnice udziału w wydarzeniach nawiązujących do polskiego teatru romantycznego o znaczeniu narodowym.
Libretto, zawierające elementy romantyczne i komediowe zarazem oraz nacechowane silnym zabarwieniem patriotycznym wyjaśniło tajemnicę „strasznego dworu”. Historia dwóch braci: Zbigniewa i Stefana, którzy w stanie bezżennym postanowili wieść spokojny żywot na wsi bardzo wciągnęła widzów z podchojnickich wsi. Mieszkańcy gminy nie tylko z zapartym tchem śledzili wydarzenia rozgrywające się w szlacheckim dworku, ale też z przyjemnością wysłuchali przepięknych arii ze „Strasznego Dworu”.
Wyjazd do opery był kolejnym działaniem Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach, który od kilku lat dokłada wszelkich starań, aby mieszkańcom wsi umożliwić kontakt z „kulturą wysoką”. Opera, skomponowana przez Stanisława Moniuszkę, przybliżyła widzom kulturę polską okresu romantyzmu, ale też dała możliwość doświadczenia prawdziwej magii sceny – z najwyższej klasy orkiestrą, chórem i solistami.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z FunduszuPromocji Kultury.