Kto stworzyl Koziołka Matołka?

Kto stworzyl Koziołka Matołka?

Kwota dotacji:  32500zł

Całkowity koszt realizacji projektu: 45500zł

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji  Kultury

Program: Promocja Czytelnictwa

Zadanie miało na celu promowanie czytelnictwa w gminie Chojnice, a całość zawartych w nim działań opierała się na twórczości Kornela Makuszyńskiego. W ramach projektu zorganizowano spotkania autorskie i twórcze z przedstawicielami „świata książki” związanymi z literaturą dziecięcą. Dorośli czytelnicy mogli wysłuchać prelekcji Mariusza Urbanka – autora wielu poczytnych biografii, w tym Makuszyńskiego. Wzięli także udział w warsztatach rysunkowych z Arturem Nowackim. Z ilustratorem mogli porozmawiać również na temat działalności twórczej Mariana Walentynowicza, który wraz z Makuszyńskim stworzył historię Koziołka Matołka, uważaną za pierwszy polski komiks. Podobne zajęcia zorganizowano również dla dzieci. Młodzi ludzie wzięli także udział w warsztatach tworzenia komiksów, które poprowadził Mikołaj Tkacz oraz spotkaniu z Zofią Stanecką - autorką książek dla dzieci, m.in. z serii „Basia…”. Ważnym elementem projektu były spotkania z Małgorzatą Swędrowską – autorką koncepcji czytania wrażeniowego, która podczas warsztatów dla dorosłych podkreślała, jak ważne dla rozwoju dzieci jest czytanie im książek.

Projekt zawierał też elementy rozrywkowe – projekcję filmu na dużym ekranie Szaleństwa Panny Ewy, wyjazd do teatru na Przygody Koziołka Matołka i  plenerowy pokaz spektaklu Krawiec Niteczka, którego scenariusz oparty został na bajce  Kornela Makuszyńskiego. Dla dzieci zorganizowano szereg lekcji bibliotecznych, które, chociaż realizowane w oparciu o literaturę, wcale ich uczestnikom nie kojarzyły się z zajęciami w szkole. Dzieci tworzyły teatrzyki kukiełkowe, wędrowały przez świat, podążając śladami Koziołka Matołka i dowiedziały się, czym jest kleks i kałamarz. Całość projektowych działań podsumowano na „Balu u Koziołka Matołka” w domu kultury w Ogorzelinach, na który blisko setka dzieci przyszła przebrana za zwierzęta z książkowych opowieści.

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies!Korzystamy z ciasteczek wyłącznie, aby zapewnić właściwe funkcjonowanie strony oraz w celach statystycznych. Możesz w każdej chwili zmienić preferencje ciasteczek dla witryny w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Rozumiem