Wśród wielu dziedzin niematerialnego dziedzictwa kulturowego Kaszub szczególne miejsce w działalności Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach zajmuje haft. GOK podejmuje szereg działań, żeby popularyzować haft kaszubski, w szczególności ten charakterystyczny dla regionu chojnickiego.
Obecnie w placówkach GOK realizowany jest projekt Kaszëbsczi wësziwë – Chonicczi modło. Ma on bezpośrednio nawiązywać do tradycji haftowania, jak i inspirować się nią i ukazywać, do czego wzory haftu kaszubskiego mogą posłużyć obecnie.
W ramach projektu dzieci z gminy Chojnice wzięły udział w muzealnych warsztatach pn.: ETNO-LALKA. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, czym jest haft kaszubski i w jaki sposób wykorzystuje się go w strojach ludowych z regionu Kaszub. Uczestnicy warsztatów z drewnianej łyżki stworzyli lalkę, a z krepiny w siedmiu tradycyjnych kolorach wykonali strój kaszubski. W ten sposób dzieci, tworząc laleczki z najprostszych materiałów, nie tylko poznali tradycje swojego regionu, ale też samodzielnie wykonali „użytkowe dzieła sztuki”.
Zachęcamy do obejrzenia filmu z przebiegu zajęć w Muzeum Historyczno-Etnograficznym w Chojnicach. Dzieci namawiamy do samodzielnego tworzenia zabawek, a dorosłych do podpatrywania, jak wykorzystać kaszubską kulturę do kreatywnego spędzania czasu z dziećmi.