Uczestnicy projektu Kaszëbsczi wësziwë – Chonicczi modło wybrali się do chojnickiego muzeum, gdzie mogli zaznajomić się z różnymi szkołami haftu. Zajęcia przeprowadzone przez etnografkę - Marię Czaplewską, okazały się bardzo interesujące dla osób, które nie tylko haftują, ale też wykonują różne robótki ręczne. Umiejętność łączenia kolorów czy kompozycja poszczególnych elementów ma w takich pracach ogromne znaczenie.
Podczas spotkania początkujący adepci hafciarstwa poznali różne szkoły haftu, m.in. nauczyli się rozróżniać szkołę pucką, tucholską, borowiacką, żukowską, wdzydzką. Dowiedzieli się też wielu faktów i ciekawostek na temat haftu np. tego, że w szkole tucholskiej wykorzystuje się takie elementy jak róg obfitości czy kwiat storczyka, a kolory używa się w różnych odcieniach, czego nie można powiedzieć o szkole borowiackiej, gdzie przeważa kolor żółty (złoty). Sporo czasu poświęcono na omówienie haftów charakterystyczne dla regionu chojnickiego. Uczestnicy spotkania dopatrywali się szczegółów, sprawdzali techniki, podziwiali gotowe prace w postaci serwet czy obrusów z kolekcji chojnickiego muzeum. Po prezentacji multimedialnej i wykładzie była też okazja do obejrzenia wszystkich ekspozycji.
Czas spędzony w muzeum przyniósł uczestnikom wyjazdu nowe doświadczenia i wiedzę, którą z pewnością wykorzystają nie tylko w pracach hafciarskich.