W minioną sobotę pożegnaliśmy p. Franciszka Gembę. Był on najstarszym mieszkańcem Ogorzelin i jednym z najbardziej zasłużonych mieszkańców naszego regionu.
Franciszek Gemba urodził się w 1926 r. w Ogorzelinach. Pomagał rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa rolnego, a w czasie wojny - jako kilkunastoletni chłopak był zmuszany do pracy u niemieckich gospodarzy i w obozie pracy w Grudziądzu. Po zakończeniu wojny wrócił do Ogorzelin i przejął gospodarstwo po rodzicach, posługiwał też w pobliskich parafiach jako organista (m.in. w Ogorzelinach, Zamartem, Wałdowie, Wierzchowie Człuchowskim) do 2014r.
Był jednym z założycieli NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych w gminie Chojnice. Franciszek Gemba był bardzo aktywnym działaczem związku - uczestniczył w spotkaniach z przedstawicielami opozycji demokratycznej, kolportował nielegalną prasę i ulotki, brał udział w manifestacjach. Jego postawa naraziła go (a także rodzinę) na liczne represje i szykany ze strony komunistycznych władz, które nasiliły się po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. Nie wpłynęło to jednak na zmianę przekonań i postawy pana Franciszka.
Po porozumieniach Okrągłego Stołu w 1989 roku, kiedy to w gminie Chojnice wznowił działalność Gminny Związek Zawodowy Solidarności Rolniczej, Franciszek Gemba ponownie zasilił jego szeregi.
Jego działalność była bardzo ceniona – zarówno przez kolegów, jak i współmieszkańców. W roku 2000 Franciszek Gemba został odznaczony medalem za Zasługi dla Diecezji Pelplińskiej a w 2017r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Dla Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach Franciszek Gemba był nieocenionym źródłem informacji o czasach, które minęły. Chętnie dzielił się opowieściami z przeszłości, wciąż żywymi w jego wspomnieniach.
Poniżej prezentujemy nagranie zawierające wspomnienia pana Franciszka. Doskonale pamiętał czasy, kiedy Ogorzeliny nazywały się Gersdorf i zasiedlone były w dużej części przez Kosznajdrów. Pan Franciszek był też świadkiem trudnej historii wojennej i powojennej oraz skomplikowanych stosunków między mieszkańcami zasiedlającymi wieś w tamtym okresie – jego osobisty przekaz jest wspaniałym świadectwem historii – nie tylko lokalnej, ale też tej ogólnopolskiej.