W 2004 roku Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach rozpoczyna swoją działalność. Wraz z powstaniem świetlic i domów kultury wielu mieszkańców okolic Chojnic zaczyna dzielić się swoimi pasjami i umiejętnościami w przestrzeni „gokowskich” placówek. W ten sposób w wielu gminnych miejscowościach rozwija się poczucie wspólnoty, a tradycje są kultywowane. Takim przykładem jest działalność pani Eryki Gappy.
Pani Eryka mieszka w Czartołomiu i przez całe życie fascynowała się szydełkowaniem. Jest ekspertką w tworzeniu rozmaitych firanek, serwetek, obrusów oraz ozdób i ubrań z włóczek, wełny i nici.
Wszystko zaczęło się w dzieciństwie, kiedy to mama pani Eryki dała jej niezbędne przybory do szydełkowania, a resztą bohaterka artykułu zajęła się sama. Pani Eryka jest samoukiem. Wzory czerpie z przykładów zamieszczonych w kolorowych czasopismach, ale równie często (lub nawet częściej) z własnej wyobraźni. Od wielu lat pani Eryka spędza swój wolny czas na tworzeniu rozmaitych prac. Początkowo szydełkowała głównie rzeczy ozdobne – serwetki, zazdrostki, obrusy, po założeniu rodziny wyroby artystyczne zamieniając jednakże na te bardziej użytkowe. Robiła skarpetki, szaliki i czapki dla całej rodziny, ale też obdarowywała nimi innych. Kiedy przyszły na świat dzieci to poduszeczki i kołderki były uszyte z pięknymi wstawkami zrobionymi na szydełku.
Pani Eryka uczęszcza na spotkania seniorów w Świetlicy Wiejskiej w Czartołomiu, gdzie często dzieli się swoją pasją z mieszkankami. Angażuje się w różnego rodzaju projekty – przede wszystkim te dotyczące rękodzieła.
Była liderką przedsięwzięcia „Rzut beretem od sąsiada”, którego celem była integracja mieszkańców miejscowości Czartołomie i Jarcewo, zarówno wewnątrz- , jak i międzypokoleniowa. Pani Eryka nieodpłatnie prowadziła wtedy kurs szydełkowania dla dzieci i młodzieży. Dzięki jej projektowi powstał wówczas imponujących rozmiarów beret, którym „rzut” był główną atrakcją sołeckiego festynu.
Pani Eryka prowadziła także warsztaty koronkarskie w ramach projektu „Doświadczeni i niezawodni”, realizowanego przez Stowarzyszenie Akolada i skierowanego do seniorów z gminy Chojnice. Wykazała się wówczas nie tylko wiedzą dotyczącą tworzenia szydełkowych koronek, ale również umiejętnościami pedagogicznymi i zdolnością do motywowania innych w kultywowaniu rękodzieła. Efekty jej zdolności dydaktycznych można było podziwiać na wystawie, zorganizowanej w 2022 w Charzykowach.
Pomimo pogarszającego się stanu wzroku Eryka Gappa nadal tworzy rozmaite szydełkowe cudeńka. Są to m.in. ozdoby na wszelkie święta i wydarzenia. Część z nich przekazuje na różne akcje Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach. W obecnym (jubileuszowym!) roku wraz z koleżankami ze świetlicy przygotowała ozdoby na wystawę wielkanocną organizowaną przez GOK w Centrum Handlowym Brama Pomorza. Wykonała także jedną z największych mandali do „Kaszubskiej Niezapominajki” - ekspozycji tworzonej przez kilkadziesiąt mieszkanek gminy Chojnice.
W 2020 roku Eryka Gappa została uhonorowana Nagrodą Wójta Gminy Chojnice w kategorii: Twórczość artystyczna, upowszechnianie kultury i dziedzictwa narodowego. Nie był to jedyny sukces, jaki osiągnęła pani Eryka. Zdobyła również Tytuł Osobowości Roku 2022 w kategorii Kultura, nadany przez redakcję ,,Głosu Pomorza” i ,,Dziennika Bałtyckiego”. W ten sposób ta inspirująca rękodzielniczka została nagrodzona i doceniona za popularyzowanie koronczarstwa i kultywowanie tradycji rękodzieła ludowego. Ogromnie cieszymy się z możliwości współpracy z panią Eryką – pasjonatką szydełkowania i jesteśmy niezmiernie dumni z jej imponujących osiągnięć!