Mamy pierwszą łąkę kwietną w ramach projektu „Pszczoły mają głos!”!

W Lotyniu już niedługo zrobi się kolorowo! W ramach projektu „Pszczoły mają głos”, dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, mieszkańcy Lotynia założyli dwie łąki kwietne – jedną przy świetlicy, a drugą w samym sercu wsi, w parku. Wspólnymi siłami powstała łąka, która nie tylko już wiosną będzie cieszyć oko, ale będzie spełniać konkretne zadania – przede wszystkim będzie oazą dla zapylaczy.

Założenie łąki kwietnej w Lotyniu to nie była praca jednej osoby – Koordynacją prac zajęła się p. Dorota ze Świetlicy Wiejskiej w Lotyniu, a w samą inicjatywę zaangażowali się m. in. sołtys wraz z radą sołecką, członkinie Stowarzyszenia "Stokrotki"z Lotynia jak i sami mieszkańcy wsi. Bardzo duży wkład pracy, w postaci udostępnienia sprzętu rolniczego do przygotowania terenu, wnieśli lokalni rolnicy, którzy poświęcili swój czas i zasoby, aby pomóc w realizacji projektu i stworzeniu łąki kwietnej. Dzięki ich zaangażowaniu możliwe było sprawne przygotowanie gleby i odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni.

W trakcie zakładania łąki kwietnej w Lotyniu, mieszkańcy wspólnie zasadzili wiele gatunków roślin, które przyciągają owady zapylające, takie jak pszczoły, trzmiele i motyle. Wśród zasadzonych roślin znalazły się m.in. maki, chabry, złocienie, krwawniki, dziurawce oraz inne kwiaty(łącznie ponad 40 gatunków), które kwitną w różnych porach roku, zapewniając pokarm dla owadów od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Dzięki różnorodności gatunkowej, łąka nie tylko wzbogaci lokalną florę, ale też będzie sprzyjać bioróżnorodności i wspierać naturalny ekosystem.

Łąka kwietna w Lotyniu to coś więcej niż piękna dekoracja wsi – to przestrzeń, która będzie służyć ludziom, owadom i całej przyrodzie. Dzięki wsparciu finansowemu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz zaangażowaniu mieszkańców, powstała wyjątkowa przestrzeń, która nie tylko ozdobi wieś, ale także pomaże w ochronie środowiska i będzie wspierać pszczoły. To wspaniały przykład tego, jak lokalna społeczność może działać razem dla dobra natury. Teraz pozostaje nam tylko czekać, aż zakwitną pierwsze kwiaty i będą cieszyć nas swoją różnorodnością i pięknem!

Dziękujemy wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania tego wyjątkowego miejsca.