Dwudziestoletnia działalność Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach z pewnością nie obejmowałaby tak wielu obszarów, gdyby nie współpraca z róznymi podmiotami. Wzorcowym przykładem współdziałania może być partnerstwo GOK z Zaborskim Parkiem Krajobrazowym.
Położenie gminy Chojnice w regionie, gdzie ponad połowa obszaru objęta jest różnymi formami ochrony przyrody obliguje również instytucję kultury do szczególnej dbałości o środowisko naturalne. Wszelkie działania winny być prowadzone z zachowaniem idei zrównoważonego rozwoju. Dlatego tak ważne jest podejmowanie inicjatyw, w których troska o zachowanie dziedzictwa kulturowego łączy się z dbałością o przyrodę. Przez minionych dwadzieścia lat, dzięki partnerstwu i zaangażowaniu pracowników ZPK, udało się zrealizować wiele cennych przedsięwzięć scalających te obszary działalności.
Jedną z takich inicjatyw jest realizowany rokrocznie od ponad 10 lat w sezonie letnim Test Kaszuba. Projekt ten polega na zorganizowaniu gry terenowej dla mieszkańców i turystów odwiedzających Swornegacie. Poprzez wykonywanie poszczególnych zadań, uczestnicy poznają miejscową przyrodę i kulturę. Opracowaniem zadań dla turystów zajmują się mieszkańcy we współpracy ze specjalistami – te o charakterze przyrodniczym pomagają im przygotować pracownicy Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Dzięki temu mieszkańcy nie tylko sami poznają lepiej przyrodę swojego regionu, ale też uczą się ją promować w taki sposób, ażeby jej nie zagrażać.
Fot. Punkt Zaborskiego Parku Krajobrazowego podczas „Testu Kaszuba” w Swornegaciach
Podobnym działaniem jest projekt pn.: Żeglarska Gra Terenowa organizowany rokrocznie w Charzykowach. Jest to również gra terenowa, w której mieszkańcy i turyści mogą zapoznać się z tradycjami żeglarskimi regionu, ale też sporo dowiedzieć o lokalnej przyrodzie.
Fot. Załoga ZPK podczas „Żeglarskiej gry terenowej” w Charzykowach
Jednym z najciekawszych projektów w zakresie edukacji ekologicznej realizowanym we współpracy z ZPK okazała się Letnia Akademia Przyrodnicza. Zajęcia dla dzieci z wiejskich świetlic były oparte na książce dla dzieci Tomasza Szweda pt.: Klinika małych zwierząt w Leśnej Górce. Jej bohaterami są zwierzątka doświadczające różnych przygód związanych m.in. z działalnością człowieka, a sama Klinika (jak zdradził autor książki) znajduje się na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego. W nawiązaniu do treści książeczki, dla najmłodszych podopiecznych naszych placówek, pracownicy ZPK organizowali zajęcia o tematyce przyrodniczej. Uważamy, że projekt ten nie tylko osiągnął założone cele ekologiczne, ale również bardzo wzbogacił ofertę w świetlicach wiejskich – takie zajęcia, jak nocne obserwacje sów, czy budowa domków dla zapylaczy nie byłyby możliwe bez udziału pracowników Zaborskiego Parku Krajobrazowego.
Fot. Nocne obserwacje sów w Nowej Cerkwi
Fot.Obserwacje sów w Ciechocinie
Dzięki wspólnym inicjatywom dzieci z gminnych świetlic i domów kultury miały też możliwość bliższego poznania nietoperzy (w ramach projektu „Mów mi Nietoperz, przyjacielu!”)
Na współpracy z parkiem zyskali też seniorzy uczęszczający na zajęcia do placówek GOK. W ramach zadań: Zioła i rutki na wszelakie smutki oraz Gdy gorączka pali czoła, mądry Kaszub zbiera zioła! mieli okazję wziąć udział w ciekawych zajęciach prowadzonych przez edukatorów z ZPN na temat możliwości wykorzystania ziół w kuchni, medycynie, kosmetyce etc.
Fot: Zajęcia na temat ziół dla seniorów w świetlicy w Krojantach
Szczególnie cenną jest współpraca z Zaborskim Parkiem Krajobrazowym funkcjonującej w strukturach GOK charzykowskiej biblioteki. Oba podmioty wspólnie realizują liczne przedsięwzięcia o tematyce przyrodniczej. Dzięki temu mieszkańcy Charzyków i okolic mogli m.in. wysłuchać wykładu na temat motywu roślin w literaturze, wziąć udział w spacerach botanicznych i warsztatach ekologicznych. Zawsze też możemy liczyć na udostępnienie sali edukacyjnej, kiedy to ilość osób chętnych do uczestniczenia w danych zajęciach przekracza możliwości „lokalowe” biblioteki.
Fot. Zajęcia „przyrodniczo – biblioteczne” w Charzykowach
Wspólnym przedsięwzięciem realizowanym z Zaborskim Parkiem Krajobrazowym (a zainicjowanym przez Stowarzyszenie Charzy…) jest też Jarmark Czym chata bogata w Charzykowach. Impreza promująca Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie (dary natury i bogactwo kultury!) co roku przebiega pod innym hasłem przewodnim. Tegoroczna edycja poświęcona będzie pszczołom i zapylaczom. W tym roku, 27 lipca w Charzykowach Jarmark odbędzie się po raz piętnasty. Zapraszamy serdecznie na ciekawą imprezę zrealizowaną we współpracy z wieloma partnerami – w tym oczywiście z Zaborskim Parkiem Krajobrazowym!