Święto Wolnych Książek w Charzykowach

15  czerwca w Polsce obchodzone jest Święto Wolnych Książek. Z tej okazji Gminna Biblioteka Publiczna w Charzykowach zorganizowała Piknik Ekologiczny, będący częścią projektu Z szacunku do drzewa i... książki. Piknik doskonale wpisał się w ideę bookcrossingu. Pomimo kaprysów pogody, nie zabrakło miłośników natury, literatury oraz kreatywnych warsztatów, którzy licznie stawili się na spotkaniu.

Najważniejszym elementem wydarzenia było uroczyste otwarcie charzykowskiej książkodzielni, wykonanej przez pana Jauba Orpiszewskiego i zasadzenie obok niej buka czerwonego. Miało to na celu podkreślenie szacunku dla drzew i oczywiście książek.

Uczestnicy spotkania mogli też skorzystać z licznych warsztatów zorganizowanych w ramach pikniku. Jako pierwsza, zajęcia pn.: Bądź przyjacielem lasu, czyli leśny savoir – vivre, poprowadziła weterynarz – Aleksandra Dyląg. Dzieci (i opiekunowie) dowiedzieli się, jak należy się zachowywać, by dbać o las i jego mieszkańców. Weronika Janta z Zaborskiego Parku Krajobrazowego opowiedziała o różnych gatunkach zwierząt zamieszkujących drzewa oraz o ich znaczeniu dla ekosystemu. Dzięki Adzie Zakrzewskiej i  młodzieżowej grupie "Po prostu dramat" uczestnicy spotkania wzięli udział w warsztatach teatralnych O czym myśli Twoje drzewo? i poznali, jak wygląda życie z perspektywy drzew. Na zajęciach prowadzonych  przez Lucynę Bucław mogli dowiedzieć się, dlaczego drzewa są wyjątkowe i  sprawdzić, które z nich to ich opiekun. Warsztaty z papieru czerpanego poprowadziła Paulina Nadolska - Stanisławska. Pomimo niesprzyjającej pogody „piknikowicze” z wielkim zacięciem tworzyli własne arkusze papieru, ucząc się przy tym tradycyjnej metody recyklingu tego surowca. Panie z Dyskusyjnego Klubu Książki w Charzykowach zadbały o słodki poczęstunek, a każdy uczestnik otrzymał ekologiczny upominek w postaci zakładki do książki z nasionami drzew.

Pogoda nie popsuła zabawy gościom pikniku. Deszcz nie przeszkodził w zrealizowaniu zaplanowanych aktywności. Mamy nadzieję, że równie chętnie będą Państwo korzystać z książkodzielni i oczywiście wcielać w życie ideę bookcrossingu.

Serdecznie dziękujemy prowadzącym warsztaty, paniom z charzykowskiego DKK, Darii Kwiatkowskiej za pomoc, panu Jakubowi Orpiszewskiemu za wykonanie cudownej książkodzielni,  sołtysowi panu Jędrzejowi Ilkowskiemu oraz  radnym panu Józefowi Kołakowi i pani Kamili Mamczarek za obecność i współtworzenie z nami tego wydarzenia.