Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach, dokłada od lat wszelkich starań, ażeby ożywić kultywowanie tradycji regionalnych, skupiając się przede wszystkim na działaniach popularyzujących te zjawiska, które istnieją wyłącznie w regionie Ziemi Chojnickiej i Zaborskiej. Przykładem jest haft kaszubski wzorami charakterystycznymi dla regionu chojnickiego.
Realizacja wszelkich działań, zwłaszcza tych dotyczących niematerialnego dziedzictwa kulturowego, byłaby niemożliwa, gdyby nie ludzie, dzięki którym tradycje są kultywowane, a wiedza o nich przekazywana z pokolenia na pokolenie.
W tym tekście chcielibyśmy przybliżyć działalność pań z Koła Hafciarskiego Modrak. Koło to zawiązało się w 2014 r. przy Wiejskim Domu Kultury w Silnie, po realizacji warsztatów hafciarskich z mistrzynią haftu i autorką wzorów chojnickich – Aleksandrą Lubińską. Panie z Silna, ale też okolicznych miejscowości, które uczestniczyły w tym kursie zadecydowały, że naukę haftu będą kontynuować podczas cyklicznych, cotygodniowych zajęć. Podczas spotkań organizowanych w trakcie ponad dziesięcioletniej działalności koła, korzystały z porad mistrzyń hafciarstwa – wymienionej już Aleksandry Lubińskiej, Heleny Pawłowskiej oraz Marianny Wailandt. Doskonaliły w ten sposób nie tylko techniki hafciarskie, ale uczyły się także komponowania wzorów. Poznawały też historię haftu kaszubskiego. Brały udział w wyjazdach edukacyjnych, m.in. do Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach czy Muzeum Etnograficznego w Toruniu, gdzie miały możliwość spotkania z etnografkami i obejrzenia prac hafciarskich znajdujących się w zbiorach tych instytucji. Odwiedziły także skansen we Wdzydzach Kiszewskich i poznały historię Teodory Gulgowskiej. Wszystko to sprawiło, że wzrosły nie tylko umiejętności pań, ale też wiedza na temat haftu kaszubskiego.
Członkinie Koła Hafciarskiego Modrak zaczęły także aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym regionu. W 2018r. wspólnie opracowały przedsięwzięcie Gmina haftuje i razem świętuje, które zrealizowały, jako inicjatywę oddolną, dzięki dofinansowaniu z programu Narodowego Centrum Kultury „Mieć pomysł na kulturę”. Panie z Koła Haftu Modrak wielokrotnie angażowały się także w różne akcje charytatywne, m.in. pomoc na rzecz Aleksa czy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
Obecnie do Koła należy 15 osób. Panie spotykają się Wiejskim Domu Kultury w Silnie w każdą środę. Dzięki doskonaleniu swoich umiejętności i zgłębiania wiedzy na temat hafciarstwa „ożywiają” tradycje wykonywania tego rękodzieła w regionie chojnickim. Wzory haftu kaszubskiego wykonują nie tylko na serwetach, bieżnikach i obrusach, ale też elementach strojów współczesnych - bluzkach, a nawet papciach czy trampkach! Haftowanie jest też dla nich doskonałą okazją do spotkań, rozmów i wspólnego spędzania czasu – tak ważnego dla poczucia lokalnej tożsamości.
Hafciarkom z koła Modrak życzymy wytrwałości w doskonaleniu rękodzielniczych pasji, a sobie samym - z okazji obchodów 20-lecia działalności kulturalnej, równie udanej współpracy, co dotychczas.