14 października w naszej bibliotece po raz kolejny odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Tym razem, ze względu na okoliczności, uczestniczki podzieliły się i miały do wyboru przeczytanie dwóch różnych tytułów. Były to Kiedy zapada zmrok Jaume’a Cabré oraz Noc w Berlinie autorstwa Grzegorza Kozery.
Książka znanego katalońskiego pisarza jest zbiorem opowiadań z perspektywy morderców i złodziei, które pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego, lecz poprzez różne niepozorne wątki (często oniryczne – co dopełnia się ze wszechobecną w tekście śmiercią) łączą się ze sobą i domykają w pewną całość, a odnajdywanie tych nici stanowi ciekawą literacką zabawę. Jednak wspomniana przed chwilą literacka igraszka czy rozwiązywanie zagadek kryminalnych nie są chyba głównym celem autora tego zbioru – wydają się nim eksploracja i obnażanie ciemnych zakamarków naszych dusz, konfrontowanie moralności i sumienia z niewybaczalnymi czynami, które zderzają się z perspektywami sprawców i w kontekście ich historii stają się przynajmniej nieco bardziej zrozumiałe (być może nawet usprawiedliwione).
Trudność związana z tematyką towarzyszyła również czytelniczkom, które przeczytały Noc w Berlinie Grzegorza Kozery. Osadzona w realiach totalitarystycznych Niemiec opowiada historię życia i miłości Joachima Wernera – artysty-malarza, którego karierę i spokojne funkcjonowanie przerywa dojście do władzy nazistów. Czytelniczki uznały, że książka została misternie napisana w swego rodzaju frapujący, osobisty sposób, który sprawił że błyskawicznie „pochłonęły” tytuł. Książka bardzo się im spodobała i wzbudziła wiele emocji – otworzyła gorliwą dyskusję na temat ludzkiego okrucieństwa (co połączyło odbiorczynie obu książek), ksenofobii i idącym za nią prześladowaniem mniejszości.
Lektury wzbudziły raczej pozytywny odbiór u wszystkich czytelniczek, a w obu tytułach często powracał temat ludzkiego barbarzyństwa wobec drugiego człowieka, ujęty jednak w każdym z nich w nieco inny sposób i w skrajnie różnych kontekstach, co pozwoliło na wywiązanie się generalnie ciekawej dyskusji i opuszczenie biblioteki z poczuciem uczestnictwa w wartościowym spotkaniu.