Koronkarstwo stanowi obok haftu ważną gałąź kobiecego rzemiosła ludowego. Do Polski trafiło wraz z przybyciem królowej Bony. Najbardziej rozpowszechnioną techniką wykonywania koronek jest szydełkowanie. Dawniej szydełkowano niemal wyłącznie delikatnymi włóczkami bawełnianymi, z których wykonywano m.in. zasłony, obrusy czy serwetki. W XIX wieku, na skutek rozpowszechnienia się maszynowej produkcji koronek, ich wyrób ręczny został zahamowany.
W gminie Chojnice tworzenie niepowtarzalnych koronek za pomocą szydełka nie odeszło jednak w zapomnienie. W szczególny sposób, ta niezwykle piękna technika rękodzielnicza, kultywowana jest w sołectwie Czartołomie – Jarcewo. Dzieje się tak za sprawę grupki mieszkanek tych wsi, której niekwestionowaną liderką jest p. Eryka Gappa, doskonaląca sztukę szydełkowania przez kilkadziesiąt lat. Obecnie pani Eryka jest szanowaną seniorką i pomimo choroby oczu nadal wykonuje przepiękne obrusy, serwety, podkładki, zazdrostki i ozdoby choinkowe. Swoją pasją zaraża koleżanki, z którymi regularnie spotyka się w Świetlicy Wiejskiej w Czartołomiu. Zamiłowanie do szydełka mieszkanek Czartołomia i Jarcewa widać w pięknych pracach, które cały czas powstają. Stworzone rękami pań rzeczy mają duże walory artystyczne.
Zachęcamy do obejrzenia zdjęć, na których widać panie podczas wykonywania przepięknych szydełkowych koronek. Efekty ich pracy – zarówno na fotografiach, jak i w gablotach będzie można podziwiać już niedługo w gablotach przy promenadzie w Charzykowach (na wysokości amfiteatru). Być może wystawa będzie pretekstem do zimowego spaceru, a prace pań z Czartołomia i Jarcewa inspiracją do stworzenia koronkowej serwety czy choćby małej gwiazdki na świąteczną choinkę…