20 czerwca przypada 230 rocznica urodzin Aleksandra Fredry. Większość z nas kojarzy go z czasów szkolnych, jako autora Zemsty lub z Teatru Telewizji, gdzie często pokazywane są mistrzowskie adaptacje jego najbardziej znanych komedii (Damy i huzary, Śluby panieńskie, Mąż i żona…). Mniej osób wie, że Fredro to także autor pamiętników, wierszy i bajek, a duża część z jego twórczości weszła do języka potocznego. Niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy, że cytujemy fragmenty tekstów Fredry:
wolnoć Tomku w swoim domku
jak ty komu, tak on tobie
szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie
jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby
osiołkowi w żłoby dano…,
nie ma co czekać, trzeba uciekać!
W związku z wyżej wspomnianą rocznicą urodzin pisarza, rok 2023 został ogłoszony rokiem Fredry. Rocznica ta znalazła swoje odzwierciedlenie w jednym z tegorocznych projektów GOK. W zadaniu „Romantyzm na wyciagnięcie ręki” ujęliśmy działania związane z pisarzem, przez co chcemy pokazać, że romantyzm to nie tylko cierpienie i egzaltacja, ale także satyryczne spojrzenie na świat, ponadczasowe poczucie humoru.
Poniżej prezentujemy nagranie – wiersz „Małpa w kąpieli” w wykonaniu Kacpra Szczodrowskiego z Charzyków.
Mamy nadzieję, że ta krótka prezentacja twórczości Aleksandra Fredry zachęciła Państwa do zapoznania się z jego dziełami. Okazją ku temu może być plenerowy seans w Charzykowach. 30 czerwca, obok amfiteatru, pokażemy trzy krótkie spektakle: „Świeczka zgasła”, „Zrzędność i przekora”, „Nikt mnie nie zna”. Te jednoaktowe komedie, w mistrzowskim wykonaniu, zrealizowane przez Telewizję Polską pozwolą pokazać widzom mniej znane utwory Fredry. Dzieła te równie dobrze, co „Zemsta” czy „Śluby Panieńskie” ukazują komediowy kunszt ich autora.