Nie ma Kaszëb bez Polonii, a bez Kaszëb Polśczi

Bolesław Drewek urodził się 26 listopada 1903r., jako siódme dziecko Michała i Wiktorii Drewek w domu nad jeziorem Witoczno we wsi Swornegacie. Rodzina Drewek zajmowała się uprawianiem roli i poławianiem ryb na trzech okolicznych, dzierżawionych jeziorach. Bolesław, wraz z rodzeństwem, pomagał w tych zajęciach ojcu. Już we wczesnych latach swojej młodości uczył się sztuki wiosłowania i sterowania łodzią. W 1912r. ojciec Bolesława był zmuszony sprzedać gospodarstwo, ponieważ niemiecki właściciel jezior wypowiedział mu umowę dzierżawy. Były to działania represyjne pruskiego zaborcy za m.in. uporczywe i demonstracyjne śpiewanie polskich pieśni przez dzieci Michała Drewka na terenie szkoły. Rodzina straciła swoje główne źródło utrzymania, co skłoniło ich do przeprowadzenia się w okolice Bytowa. Przerwaną w Swornegaciach naukę Bolesław Drewek kontynuował od 1912r. w Jeleńczu, w powiecie bytowskim. Dalszą edukację podjął w Collegium Marianum w Pelplinie, a od roku szkolnego 1919/1920 w Gimnazjum Klasycznym w Bydgoszczy. Trudna sytuacja materialna rodziny zmusiła przyszłego sportowca do podjęcia pracy. Tak, jak starszy brat podjął pracę w Komunalnej Kasie Oszczędności w Bydgoszczy. W 1939r. w sierpniu został zmobilizowany, ale po kampanii wrześniowej powrócił do pracy w swoim banku. We wrześniu 1944r został wywieziony na przymusowe roboty w okolice Karlsruhe w Niemczech, gdzie przebywał do listopada 1945r. W 1946r. wrócił ponownie do pracy bankowca, pod koniec tego roku został oddelegowany do zorganizowania oddziału banku w Gdańsku. Pracownikiem Banku w Gdańsku był do 30 kwietnia 1971r. W swojej bankowej karierze pracował na stanowiskach głównego księgowego, zastępcy dyrektora i dyrektora.

Oprócz pracy w branży bankowej, w życiu Bolesława Drewka istniała ogromna pasja – wioślarstwo. Już w Bydgoszczy związał się z Bydgoskim Towarzystwem Wioślarskim. Pierwsze sukcesy osiągał w konkurencjach czwórek półwyścigowych nowicjuszy oraz czwórki nowicjuszy na Wszechpolskich Regatach o Mistrzostwo Polski w Bydgoszczy 9 sierpnia 1925r. Kolejne zwycięstwo w tych samych regatach zdobył rok później. W 1927r. razem ze swoją osadą zdobył tytuł mistrza Polski w kategorii seniorów. Od 1928r. zaczął pływać jako sternik. W roku 1929wystąpił w tej roli z osadą czteroosobową na IX Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie, zdobywając brązowy medal. Był to pierwszy olimpijski medal polskiej osady zdobyty w historii polskiego wioślarstwa. Karierę sportową, trwającą 12 lat, Bolesław Drewek zakończył 25 lipca 1937r. Uwieńczył ją kolejnym złotym medalem w biegu ósemek na Międzyklubowych Regatach w Kruszwicy.

Dorobek kariery sportowej wioślarza ze Swornegaci to brązowy medal olimpijski i 5 tytułów Mistrza Polski. Po zakończeniu kariery sportowej zaangażował się społecznie w pracę klubów sportowych w Bydgoszczy i Gdańsku; pełnił funkcję sekretarza zarządu Sekcji Sportów Zimowych Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Działalność w towarzystwach sportowych przerwała II wojna światowa, ale po jej zakończeniu nadal angażował się w prace organizacyjne sportów wioślarskich. Był współzałożycielem Gdańskiego Okręgowego Związku Towarzystw Wioślarskich. Sędziował w zawodach wioślarskich organizowanych w kraju i za granicą. W 1972r. pożegnał się z działalnością sportową. Zmarł nagle, 8 listopada tego samego roku, w sanatorium w Kudowie Zdroju. 17 listopada 1997r. uchwałą Rady Pedagogicznej w Swornegaciach powołano Kaszubskie Koło Olimpijskie im. Bolesława Drewka. Uroczysta inauguracja odbyła się w towarzystwie synów olimpijczyka i zaproszonych sportowców – medalistów olimpijskich. Od tego czasu, rokrocznie odbywają się w Swornegaciach na jeziorze Witoczno Kaszubskie Regaty Wioślarskie im. Bolesława Drewka, w których biorą udział wioślarze i osady ze Swornegaci, Bydgoszczy, Gdańska i Chojnic. (Źrodło: Praca licencjacka „SWORNEGACIE Monografia wsi”, autor: Donata Gierszewska)