Nie ma Kaszëb bez Polonii, a bez Kaszëb Polśczi

Ksiądz Benedykt Gierszewski był orędownikiem kultury kaszubskiej, kultywował lokalne zwyczaje, świetnie posługiwał się językiem kaszubskim. Dbał, aby wystrój świątyni nawiązywał do lokalnego folkloru. Częstym elementem jego stroju była komża i stuła haftowane w kaszubskie wzory.

Ks. Bernard Gierszewski urodził się 29 września 1924r. w Skarszewach. Szkołę powszechną ukończył w Tczewie, jeszcze przed wojną rozpoczął naukę w tamtejszym gimnazjum. Naukę tę przerwała II wojna światowa, Przez pierwsze lata wojny pracował w zakładzie Kurta Freuzena, ucząc się tam zawodu elektryka. W 1942r. Benedykt, już jako starszy czeladnik, został oddelegowany przez izbę niemiecką nadzorującą proces kształcenia do pracy w budynku seminarium w Pelplinie.

W 1943r. Benedykt Gierszewski został powołany do Wermachtu, w czerwcu 1944r. znalazł się na froncie południowo-wschodnim. 11 maja 1945r. cały oddział, w którym służył złożył kapitulację Armii Czerwonej. Trafił do jenieckiego lagru w Oświęcimiu, a po kilku dniach wysłano go na Syberię. Do połowy grudnia 1945r. wraz z innymi zesłańcami pracował w kopalniach węgla i cegielniach. Wkrótce o Polaków upomniał si Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego. Benedykt Gierszewski wrócił do pracy elektryka, ale tym razem na kolei. Podjął naukę w Liceum Ogólnokształcącym dla pracujących, a następnie studia teologiczne w Seminarium Duchownym w Pelplinie. Po uzyskaniu święceń kapłańskich był wikariuszem w Chojnicach. Od 1958r. pełnił posługę kapłańską w parafii pw. Św. Barbary w swornegaciach.

Ksiądz Benedykt Gierszewski miał wiele pasji. Posiadał uprawnienia sternika; uprawiał sporty wodne, alpinistykę, narciarstwo, łowiectwo; podróżował; interesował się też kynologią. Uznanie w Europie przyniosła mu hodowla psów myśliwskich rasy posokowiec hanowerski. Jako pierwszy sprowadził do Polski przedstawicieli tej rasy. W 1989r. ks Bnedykt Gierszewski założył Klub Posokowca Bawarskiego i Hanowerskiego w Polsce, którego był prezesem. Pełnił też funkcję wiceprezesa Międzynarodowego Klubu Posokowca. Zamiłowanie ks. Gierszewskiego do myślistwa ma swoje odbicie w wystroju wnętrza kościoła pw. Św. Babary w Swornegaciach.