IMG_0115 kopia

„Kaszubskie czwartki”

Kolejne wakacje już za nami. Niestety, wraz z zakończeniem lata w Swornegaciach żegnamy „Kaszubskie czwartki”. Cykl występów ludowych kapel stał się już lokalną tradycją. Koncerty przed Kaszubskim Domem Rękodzieła Ludowego odbywają się od trzech lat i z roku na rok przyciągają coraz więcej osób.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak mocno Swornegacie związane są z kulturą kaszubską. Niestety, dawne tradycje zaczynają zanikać. Mieszkańcy miejscowości słabo znają lokalne Czytaj dalej »

IMG_3023

„Szanujmy zdrowie sąsiadów, nie palmy w piecu odpadów”

Wakacje się skończyły, ale w gminie Chojnice wciąż sporo się dzieje. Właśnie rozpoczęto realizację projektu „Szanujmy zdrowie sąsiadów, nie palmy w piecu odpadów”. Wkrótce zrobi się chłodniej i wiele osób będzie ogrzewało swoje domy czy mieszkania przy pomocy śmieci. Niestety często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak tego typu działania szkodzą zdrowiu i środowisku naturalnemu. Kampania uświadomi mieszkańcom gminy Chojnice, że nie warto spalać odpadów w przydomowych piecach.

Wkrótce w wiejskich świetlicach rozpoczną się warsztaty ekologiczne, które potrwają do listopada. Dzięki dwugodzinnym zajęciom w każdej z placówek dzieci i Czytaj dalej »